Végeláthatatlan dugó az autópályán. Füstölgő ipari kémények. Ez csak néhány kép, amelyek eszünkbe jutnak, amikor a légszennyezésre gondolunk… de mi a helyzet a beltéri légszennyezéssel? Gondoltál már arra, hogy mennyire biztonságos a levegő az otthonodban?
Az igazság az, hogy a légszennyezés otthonodban ugyanolyan rossz – vagy még rosszabb – lehet, mint a szabadban. Mivel körülbelül az életünk 90%-át zárt térben töltjük, azt gondolhatnánk, hogy a beltéri levegő minőségéről gyakrabban kellene hallunk, de nem így van. Pánikra azonban semmi ok! Egy kis megelőzéssel és néhány alapvető ismerettel már azonnali lépéseket tehetsz a beltéri levegőminőség javítása érdekében.
Gyakori légszennyező anyagok
A légszennyező anyagok a háziállatok által kintről behurcolt szennyeződésektől a veszélyes gázszivárgásokig terjedhetnek. A szén-monoxid az egyik gyakori légszennyező anyag, amely a földgázból származik. A régebbi épületek azbesztet és ólomrészecskéket tartalmazhatnak, amelyek a levegőbe kerülve károsíthatják a tüdőt. A fürdőszobákban és konyhákban a nedvesség szintje általában magasabb, ezért gyakrabban fordul elő penészesedés.
Íme 6 dolog, amit azonnal megtehetsz, hogy javítsd otthonod levegőminőségét:
1. Cseréld ki a légkondi szűrőjét
A légkondicionáló rendszerek az év bizonyos szakaszában azért felelnek, hogy tökéletes hőmérsékletet biztosítsanak otthonodban. Miközben ciklikusan járatják a levegőt, kiszűrnek számos légszennyező anyagot. Egy idő elteltével a légszűrőik megtelnek, és nem funkcionálnak megfelelően. Ez nem csak a beltéri levegő minőségét rontja, hanem a légkondicionáló rendszerét is elhasználja, ami később költséges javításokhoz vezethet. Ügyelj tehát arra, hogy a légkondi szűrőit rendszeresen cseréld, vagy olyan szervizcsomagot vegyél igénybe, amely magában foglalja a szűrőcserét – különösen, ha allergiára hajlamos vagy, esetleg olyan nagyvárosi területen élsz, ahol magas a szennyezettségi szint.
2. Ne feledkezz meg más légszűrőkről sem
A légkondicionáló szűrője nem az egyetlen dolog, ami segít tisztán tartani a levegőt otthonodban. Ha valóban javítani szeretnéd a levegő minőségét, mindenképpen ellenőrizd a többi háztartási készülék szűrőit is. A porszívód, ruhaszárítód és a konyhai páraelszívód szűrőit is rendszeresen karban kell tartanod. Ezeket a gyakori háztartási szűrőket néhány havonta ajánlott tisztítani vagy cserélni.
3. Használd a konyhai páraelszívót
Sok beltéri légszennyező anyag a konyhából származik. A gáztűzhelyek káros szennyezőanyagokat bocsátanak ki, többek között szén-monoxidot és nitrogén-dioxidot. Még az elektromos égők is ugyanezeket a szennyező anyagokat termelik kisebb mennyiségben, valamint más olyan részecskéket is, amelyek akár a véráramba is felszívódhatnak. Főzés közben ezért mindenképpen kapcsold be a konyhai páraelszívót és ha van rá lehetőséged nyisd ki az ablakokat is.
4. Tartsd tisztán a takarókat, szőnyegeket
A takarók és a szőnyegek nem csak az otthon kényelmét növelik, kvázi légszűrőként is működnek, szálaikban elnyelve a port és más részecskéket. Rázd ki a takarókat, szőnyegeket hetente, hogy légszűrőként is funkcionálhassanak. Ezzel javíthatod a beltér légminőségét pusztán azzal, hogy textíliáid ott hevernek otthonod valamelyik szegletében!
5. Szabályozd a páratartalmat otthonodban
A magas páratartalom és a nedvesség kedvező körülményeket teremtenek a penészgombák szaporodásához. Akár légzőszervi problémákat, például allergiát és asztmát válthatnak ki. Lakóhelyedtől függően az év bizonyos időszakai különösen párásak lehetnek. Például a Balatonnál élők a nyári hónapokban tapasztalhatnak, extrém magas páratartalmat is. Csökkentsd párátlanítóval otthonodban a páratartalmat, így megfékezheted a penészgombák szaporodását és a levegőt is könnyebbnek fogod érezni.
6. Vásárolj szobanövényeket a levegő felfrissítésére
A növények a természet természetes légszűrői. A beltéri levegő minőségének javításáért néhány szobanövény megvásárlásával csodákat tehetsz otthonodban. Az olyan kisméretű növények, mint a páfrányok és liliomok, valamint a nagyobb pálmafák a legjobb választás, hogy a szennyeződéseket kiszűrjék a levegőből. Ha szeretnél az erre legalkalmasabb növényekről többet tudni, olvasd el ezt a bejegyzésünket is.
Segítségre van szükséged?
Az otthonodban lévő levegő tisztán tartása eltökéltséget és sok odafigyelést igényel. Első lépésben megismertél néhány egyszerű praktikát, amelyet saját magad is alkalmazhatsz a beltéri levegőszennyezés csökkentése érdekében. Ha viszont egy következő szintre szeretnéd emelni a belső légtered minőségét, keresd fel a biOzone szakembereit. Számos olyan szolgáltatással rendelkezünk, amelyek jelentősen hozzáadnak a fenti praktikákhoz. Lélegezz fel nyugodtan, tudva, hogy az otthonodban lévő levegő tiszta és biztonságos!
forrás: https://www.petro.com/resource-center/improve-indoor-air-quality